Ako vybrať veľkosť

Výber správnej veľkosti helmy je veľmi dôležitý. Ľudia majú často tendenciu voliť veľkosť novej helmy skôr väčšiu, pretože sa v predajni zdá byť na hlave pohodlnejšia, ale každá helma si časom "sadne", a voľná helma je pri jazde vyložene nebezpečná, a aj pri náraze taká prilba chráni výrazne menej. Základnú predstavu o veľkosti prilby, akú budete potrebovať, získate zmeraním obvodu hlavy krajčírskym metrom zhruba 1,5 cm nad obočím a kúsek nad ušami, a podľa tabuliek nižšie zistíte príslušnú veľkosť prilby. Pred nákupem ale aj tak odporúčame každú prilbu vyskúšať. Pri skúšaní si helmu nasaďte (ak jazdíte v kukle, tak aj s kuklou), prilbu zapnite a nejaký čas v helme vydržte. Prilbu majte na hlave, ak je to možné, čo najdlhšie, až po čase sa ukáže, či vás niekde nepríjemne netlačí.

Správne zvolená prilba vám musí na hlave sedieť pevne a pohodlne, ale nesmie vás nikde tlačiť. Novú prilbu voľte skôr tesnejšiu, pretože každá prilba sa používaním po čase vytlačí a zhruba o pol čísla zväčší. 
Skúste, ako v prilbe vidíte dopredu v „zaľahnutej“ polohe, overte si periférne videnie, či sa dokážete pozrieť cez rameno a či prilba neobmedzuje pohyby hlavy a krku. Zakmitajte hlavou doprava a doľa, dozadu a dopredu. Prilba nesmie byť voľná a pri upnutom podbradovom remienku tiež nesmie ísť stiahnuť cez hlavu zozadu dopredu. Pridržte si helmu rukami a skúste v nej pootočiť hlavu. Ak sa hlava v helme môže pohybovať voľne, skúte menšiu veľkosť. Naopak, ak vás helma tlačí, napríklad na spánkoch, je malá. Ak vás však prilba tlačí len miestne, ale inak sedí dobre, naši predajcovia vedia prilbu na tomto mieste ručne upraviť tak, aby vám prilba sadla perfektne.

Overte si tiež, že vás do krku netlačí zapnutý remienok alebo rýchlospona a že ovládanie helmy - otváranie plexi, ovládanie slnečnej clony, vetracích otvorov a podobne - je možné aj v rukaviciach.

Ak máte možnosť, najlepšie je vyskúšať si prilbu priamo počas jazdy.


 
Veľkosti prilieb LS2
 
Veľkosť helmy Obvod hlavy v cm OF558 Sphere OF573 Twister
XXS 51 - 52 cm  - -
XS  53 - 54 cm  54 cm 54 cm
55 - 56 cm  56 cm 55 cm
M 57 - 58 cm  57 cm 56 cm
L 59 - 60 cm  58 cm 57 cm
XL 61 - 62 cm  59 cm 58 cm
XXL 63 - 64 cm  59 cm 61 cm
 
 
Detské a juniorské helmy
 
S 48 cm
M 50 cm
L 52 cm
XL 54 cm
 
Tento web používa na poskytovanie služieb súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.     OK   Ďalšie informácie